WWW.LI.I-DOCX.RU
БЕСПЛАТНАЯ  ИНТЕРНЕТ  БИБЛИОТЕКА - Различные ресурсы
 

«ТЕМА: Хліб у святах та обрядах. МЕТА: Ознайомити дітей з народними звичаями та обрядами в Україні, поглибити їхні знання про хліб та про відношення до нього, виховувати ...»

ТЕМА: Хліб у святах та обрядах.

МЕТА: Ознайомити дітей з народними звичаями та обрядами в Україні, поглибити їхні знання про хліб та про відношення до нього, виховувати бережливе ставлення до хліборобської праці, української мови та культури.

ОБЛАДНАННЯ: Хліб на рушникові, вироби з тіста (виставка), ілюстрації про хліб, альбоми, фарби.

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення теми уроку

- Сьогоднішній урок присвячений «хлібу-годувальнику» і пройде він у формі усного журналу. А тепер розглянемо сторінки нашого журналу.

ІІ. Закріплення та осмислення нових знань

І сторінка "З глибини віків"1.Вступне слово вчителя.

-« Хліб наш щоденний дай нам сьогодні…» - промовляємо ми в молитві. Відколи себе пам`ятаємо, щодня споживаємо хліб. Здається, що хліб був завжди. Чи це так?

-Де ж він взявся на нашій землі? Як людина навчилася його робити?

У Давній Греції вважали, що уміння пекти хліб – дар богині родючості Де метри.

Її посланець, відважний юнак Трип толем, на колісниці, запряженій крилатими зміями, побував у всіх куточках землі і навчив людей пекти хліб.

Слово « хліб» походить від грецького «хлебанос». Так у Давній Греції називали глиняні горщики, в яких пекли хліб. Золото і срібло, казали в старовину, всього - на всього метали. Жито і пшениця – саме життя. Недаремно слова жито і життя мають один корінь. "Жито» походить від «жити». Давні люди не могли собі навіть уявити життя без жита. «Якщо я не дотримаю слова, - заприсяглись – нехай я ніколи не побачу хліба.

2.Асоціативний кущ ( критичне мислення).

-А які асоціації виникають у вас при вимові цього слова?

ХЛІБ

ІІ сторінка "Творення рук людських"

1.Слухання вірша «Колосок» В. Кочевського та «Колосе пшеничний» М. Сингаївського.

КОЛОСОК

В краю, де жайвора сопілка

Над житом зорі зустріча,

Росла собі зелена стрілка,

Яку ніхто не помічав.

Тут вчора небо розкололось

Веселим гулом громовим,

А нині викинувся колос,

І я спинився перед ним.

Він шепотів, що буде жити.

Мого торкалося виска

Росою ранішньою вмите

Шершаве тіло колоска.

Він народивсь – ще поле спало,

І над просторами землі

Та новина затрепетала

На жайворонковім крилі.

КОЛОСЕ ПШЕНИЧНИЙ

Колосе пшеничний,

Ти наш хліб одвічний.

З доброї зернини

Ми тебе ростили,

Від землі щоднини

Набиравсь ти сили.

Набирався соків,

Сонцем наливався,

Повний і високий –

На добро пишався.

Колосе багатий,

З доброї зернини.

Це від тебе, брате,

Хліб для України.

2. Розповідь легенди.

- Якось, розповідає легенда, засперечалися орач, сівач і пекар. Орач твердив, що хліб творить земля, сівач казав – сонце, пекар – вогонь.

- Як ви гадаєте, хто і як творить хліб? ( Діти висловлюють свою думку).

3.Відгадування загадок.

Маленький, кривенький,

Усе поле збігав,

У коваля обідав. ( Плуг)

Зігнений в дугу,

Літом на лугу,

А зимою на крючку. ( Серп)

Ходить він із краю в край,

Ріже чорний коровай. ( Трактор)

Де йшла сотня косарів,

Вийшло п`ять богатирів:

Косять, в`яжуть заодно

І молотять на зерно. (Комбайн)





Святковий хліб.

Ним зустрічають гостей. (Коровай)

4.Робота над віршем М. Рильського « Не кидайся хлібом»

- Не кидайсь хлібом, він святий!-

В суворості ласкавий,

Бувало, каже дід старий

Малечі кучерявій.

-Не грайся хлібом, то ж бо гріх! –

Іще до немовляти,

Щасливий стримуючий сміх,

Бувало, каже мати.

Бо красен труд, хоч рясен піт,

Бо жита дух медовий

Життя несе у людський світ

І людські родить мови.

Хто зерно сіє золоте

В землі палку невтому,

Той сам пшеницею зросте

На полю вселюдському.

Хліб став для нас величей праці. Адже праця хлібороба – це і недоспані ночі, напружені дні, висушене сонцем обличчя і мокра від поту сорочка.

ІІІ сторінка "Фізхвилинка"

А ми зерно сіяли, сіяли (Показати, як сіють зерно.)

У земельку чорную, свіжую.

І з`явилися перші листочки. (Присісти, показати листочки.)

І з них повні, тугі колосочки. (Піднятись, показати колосочки.)

До сонечка повернулись. (Повернутись до вікна, піднятись

Навшпиньки, покружляти.)

І сонечку усміхнулись.

Вітер колоски хитає, (Нахили тулуба і рук.)

До зерняток промовляє:

"Ви і повні, жовтороті, (Руки на пояс, вгору, поперед себе.)

Буде урожай хороший".

ІV сторінка "Хліб – усьому голова"

1.Робота над приказкою.

- Така приказка оцінює величезну роль хліба у побутовій культурі. Виготовлення хліба було особливим ритуалом. Не можна було пекти хліб у п`ятницю, тримати двері відчиненими при саджанні хліба у піч, позичати з дому хлібну діжу і лопату.

2. Словникова робота.

З тіста виготовляли …

КНИШ

БУБЛИК

ПИРІЖОК

ПАМПУШКА

3.Сценка " Бабуся й онучка" (розігрують діти).

На середину класу виходять бабуся з онукою.

Учитель. Принесла бабуся хліб з магазину. Катруся була не голодна. Покуштувала шматочок і ніс зморщила.

Катруся. Фе, який поганий!

Учитель. Бабуся розсердилась і почала навчати внучку.

Бабуся. Ти що, Катюню, так не можна казати на хліб. Якщо він і не подобається, кажуть: " Хліб недобре випечений".

Катруся. А Юрко теж не шанує хліб. Він не доїв його, кинув на землю і почав із Сергійком хлібом грати у футбол …

Бабуся. (Розгнівано). Як не гарно! Ти сама так ніколи не роби і Юркові не можна. Хліб дає людям життя, без нього – голод і смерть. Скільки людей на світі вимерло без хліба! Хліб святий!

Катруся. Добре, бабусенько, я не буду погано казати на хліб, розкидати його і Юркові не дозволю…

4.Бесіда.

- Як ви вчините, коли:

- при тобі хтось жбурне кусень хліба додолу?

- ти взяв у їдальні хліба більше, ніж подужав з`їсти?

- хтось лишив у їдальні недоїдений хліб?

5.Складання правил від Катрусі.

Бережу хліб, не викидаю геть, не вередую ним.

Недоїденим хлібом пригощаю пташок.

Пам`ятаю, що хліб - святий, хліб – усьому голова.

Беру хліба стільки, скільки подужаю з`їсти.

6." Пісня про хліб." ( сл.. П. Каганової, муз. В. Вітліна)

V сторінка "Із звичаїв нашого народу"

- До сьогоднішнього уроку учні нашого класу повинні були розпитати своїх бабусь, мам про вшанування хліба. Тільки постарайтесь не перебивати один одного, а уважно слухати й доповнювати.

1. Розповідь дітей про звичаї в їхньому домі.

2. Доповнення вчителя.

- Як починали хату будувати, засівали пшеницю, або господиня клала 4 шматочки хліба. Ось такі різні звичаї та обряди у нашого українського народу, їх дуже багато, ми навіть не можемо всіх перелічити. А скільки в усній народній творчості прислів`їв, приказок, в яких би говорилося про хліб.

- Які прислів`я та приказки про хліб ви можете пригадати?

VІ сторінка " Майстерня художників"

1.Бесіда.

Яке свято, пов`язане зі святковим хлібом, наближається? (Паска.)

Отже будемо малювати калач – паску.

2.Самостійна творчість учнів.

3.Організація виставки.

ІІІ Підсумок

Який же хліб зустрічається в святах та обрядах українського народу?


Похожие работы:

«Кундис Т.П. ТОПОНІМІКА У ВИВЧЕННІ ГЕОГРАФІЇ Cьогодні в Україні триває активне відродження національної самосвідомості народу, характерна тенденція повернення до культурної спадщини попередніх поколінь. Саме географічні назви – топоніми, за умовою наукового підходу до їх вивчення, здатні надати багато відомостей про минул...»

«Краткий отчет о проведении Учебного курса "Поликультурное образование"1. Потребности целевой группы Развитие системы поликультурного образования является неотъемлемой частью общей стратегии культурного развития, которая исходит из необходимости сохранить социок...»

«АНАЛИЗ ПО РЕЗУЛЬТАТАМ САМООБСЛЕДОВАНИЯ МОУ ДО "ЦВР "ЮНОСТЬ" ЗА 2014-2015 ГОДСодержание: Общая характеристика учреждения.-6 Модель управления МОУ ДО "ЦВР "Юность"-8 Кадровый состав-10 Характеристика контингента воспитанников.-16 Особенности образовательного процесса.-195.1. Режи...»

«Государственное учреждение культуры "Библиотечная сеть Кричевского района" Отдел библиотечного маркетинга Методические рекомендации Кричев 2015 Составление планово-отчетной документации публичной библиотеки : методические рекоменд...»

«Событийные мероприятия в Уральском федеральном округе (сентябрь-декабрь 2017 года) № Название мероприятия, организаторы Место проведения, дата Краткое описаниеСЕНТЯБРЬ Курганская область 1 Праздничный концерт, посвященный 50-летию...»

«ПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИНОВОГРАД-ВОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИПАЛАЦ ДІТЕЙ ТА МОЛОДІПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО Протокол засідання науково-методичної ради Новоград-Волинського Інформаційно-методичного центру Наказ управління освіти і науки Новоград-Волинської міської ради № від О.В. Ільяхова № від начальник управління...»

«Министерство культуры Российской Федерации Россия Федерациясенен Мдният министрлыгыКАЗАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙИНСТИТУТ КУЛЬТУРЫ КАЗАН ДЛТ МДНИЯТ ИНСТИТУТЫ 420059, Казань-59, Оренбургский тракт, 3 Телефон: 277-05-54, факс 277-59-07 Положение о провед...»

«\ center1937385 Положение Открытый конкурса-фестиваля хореографического искусства "Азбука Танца "ABC 2017" Пушкинского муниципального района Девиз фестиваля: "Азбуку Танца – должен знать каждый!" УчредителиАвтономная некоммерческая организация культуры "Азбука танца";Организатор проекта "TODES BATLE 2016" Роман Юрьевич Албаев;При поддержке:Отд...»

«РэфератТагіль Ірына Анатольеўна Традыцыйная беларуская лазня XIX – першай паловы XX стст. Ключавыя словы: традыцыйная беларуская лазня, лазня-паўзямлянка, наземная зрубная лазня, печ-каменка, міфалогія, традыцыі, Лазнік. Актуальнасць тэмы: даволі масавае выкарыстанне...»






















 
2017 www.li.i-docx.ru - «Бесплатная электронная библиотека - различные ресурсы»

Материалы этого сайта размещены для ознакомления, все права принадлежат их авторам.
Если Вы не согласны с тем, что Ваш материал размещён на этом сайте, пожалуйста, напишите нам, мы в течении 1-2 рабочих дней удалим его.