WWW.LI.I-DOCX.RU
БЕСПЛАТНАЯ  ИНТЕРНЕТ  БИБЛИОТЕКА - Различные ресурсы
 

«Нетрадиційний урок музики в 2 класі «Які вони - звуки музичної мови?» Урок №18 Тема уроку: Які вони - звуки музичної мови? Мета уроку: ...»

Нетрадиційний урок музики в 2 класі «Які вони - звуки музичної мови?»

Урок №18

Тема уроку: Які вони - звуки музичної мови?

Мета уроку:

Розширити уявлення учнів про музичні звуки, їх властивості. Удосконалювати навички розрізнення високих і низьких, коротких та довгих, гучних та тихих, вокальних та інструментальних звуків.

Розвивати вокально-хорові навички та ритмічний слух.

Виховувати в учнів інтерес до музики, художньо-естетичний смак, культуру слухача й виконавця.

Музичний матеріал: С. Майкапар «Хмари пливуть», «Музична скринька»; В. Шаїнський «Гра».

Обладнання: ноутбук, презентація, карта музичних міст, ілюстрації принцес і принца, нотний запис пісні “Гра” В.Шаїнського, портрет композитора С.Майкапара, таблиці з записами ритму, картки з назвою нот, картки з позначенням динамічних відтінків.

Тип уроку: урок-подорож.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Музичне вітання. Поспівка «Добрий день».

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

У другому семестрі ми розпочали вивчати велику тему, яка називається як...? ( ). Ми продовжуємо її вивчати. Тема нашого сьогоднішнього уроку (слайд 1) «Які вони - звуки музичної мови?» Подивіться на речення, який знак стоїть в кінці? (Знак питання) У нас є проблема. Спробуємо її вирішити, відправившись у подорож. Ми завітаємо в гості в різні міста країни Музики, в яких живуть друзі Королеви Музики зі своїми помічниками. Королева їх дуже любить і не уявляє свого життя без них. (слайд 2)

ІІІ. Мотивізація навчальної діяльності учнів.

Нас з вами королева Мелодія, яка мешкає у країні музики, запросила на День народження. Що ж ми їй подаруємо? Може пісню. Яку? Відкрийте підручники стор. 78. Як називається пісня? (Гра) Хто хоче проспівати? (Дітям пісня незнайома, вони виконують з помилками - невірний ритм, мелодія, динаміка,

темп, незрозумілі слова)

Вчитель - Діти, вам подобається пісня? Щось не дуже зрозуміло про що ви співаєте! Та не журіться! Це можна виправити!

А чому в них не вийшло? (Тому, що вони не знали мелодію пісні)

А мелодія складається з чого (із звуків)

А звуки ми записуємо якими знаками (нотами)

Значить нам потрібний нотний запис пісні. У вас у кожного на столах він лежить.

А розучити пісню нам допоможуть друзі Королеви Музики. Щоб відправитись у мандрівку нам потрібно обрати швидкісний вид транспорту. Який ми оберемо? (літак!) (слайд 3)

ІV. Актуалізація опорних знань А для того, щоб наш літак вирушив у політ, нам потрібно придбати квитки. Щоб їх отримати потрібно дати відповідь на запитання.

Кожен вид мистества має свою мову:

література спілкується за допомогою (слова)

слово складається (із звуків)

звуків яких (голосних і приголосних)

записуються вони чим? (буквами)

образотворче мистецтво спілкується за допомогою (кольорів)

музичне мистецтво (звуків).

- Що ти зараз чуєш? (шарудіння бумагою) Які це звуки? (шумові)

Що ти зараз чуєш? ( співаю звуки) Які це звуки? (музичні)

Що ти зараз чуєш? (дзеленчу ключами) Які це звуки? (шумові)

- Що ти зараз чуєш? (граю на інструменті окремі звуки) Які це звуки? (музичні)

- Інтонація буває (стверджувальна, питальна, розповідна)

- Мотиви поєднуються у...(фрази)

- Фрази поєднуються у... (речення).

Квитки придбали залишилося переконати пілота, навіщо нам потрібна ця мандрівка ( Ми знаємо що в країні Музика живуть музичні звуки. Нам треба дізнатися що?... ( яка у нас проблема? які вони — звуки музичної мови), тобто дізнатися, які в музичних містах мешкають звуки і сподіваємося, що вони нам допоможуть підготувати подарунок Королеві Музики, бо в нас щось не виходить )





Я вважаю, що ми переконали пілота.

Звучить запис голосу пілота:(слайд 4)

«Шановні пасажири! Від імені екіпажу я вітаю вас на борту нашого лайнера. Бажаю вам приємного польоту, цікавих музичних зустрічей та вражень!»

Отже, у подорож! (слайд 5)

Основна частина

Перша зупинка місто Низівка.

Зараз ми дізнаємося, які тут мешкають звуки?

Заплющіть очі і визначіть, які ви чуєте звуки? Якщо високі- руки піднімайте угору, низькі-вниз, середні покажіть рукою на рівні грудей

(Граю низькі звуки) Які це звуки?

(Граю високі звуки) Які це звуки?

(Граю середні звуки) Які це звуки?

Хто покаже, де на інструменті розміщуються високі зуки?

Низькі

- Середні

Які ж тут мешкають звуки?

А ось і принцеса.

Прочитайте її ім'я?(Висота).Вона почула, що ми знаємо, які бувають звуки за висотою, а хоче ще переконатися чи вміємо ми їх розрізняти тоді вона нам допоможе розучити мелодію пісні.

Принцесу як звуть? А хто хоче з нею познайомитися?

Потрібно заспівати своє ім'я. Спочатку на одній ноті, потім останній склад імені будемо співати вгору і вниз.

(слайд 6) Подивіться на ці 2 малюнка. Що на них зображено? (хмари). На першому малюнку хмари пливуть високо, а на другому низько. Існує явище у природі, коли високо хмари, то погода буде гарна, а якщо низько, то це перед дощем. Музичний твір, який ми будемо слухати називається «Хмари пливуть». Ви послухаєте і скажете, які хмари композитор зобразив ті, що на першому малюнку, чи ті, що на другому

(слайд 7) (слухання «Хмари пливуть» С.Майкапара)

(Відповіді дітей.)

А чому ви так вирішили (Тому, що він написав його низькими звуками)

А які ще ці звуки? (грубі, важкі)

(Показую музичну скриньку) Хто знає, що це в мене в руках

Це іграшка. Коли її відкриєш, то звучить мелодія.

Зараз ви послухаєте музичний твір, який так і називається “Музична скринька” і

скажете, якими звуками композитор зобразив мелодію? (слайд 8) (високими)

(слайд 9) Підберіть слова, які підходять для її характеристики

Груба казкова

ніжна похмура

світла чарівна

А написав ці два музичних твора «Хмари пливуть» і “Музична скринька” композитор Самуїл Майкапар. Цей композитор народився в украънськ Херсоні. Він написав 150 п'єс для дітей. Його пєси про природу, навколишній світ, почуття людей.

Я думаю ми справилися з завданнями і принцеса Висота допоможе нам підготувати подарунок. Подивіться, перед вами лежать аркуші з нотними записами пісні. Це Висота визначила кожному звуку місце на лінійці і записала нотками. Чим звук вищий тим ми його записуємо вище. Давайте повторимо де розміщуються ноти. (називають ноти по руці)

А тепер назвемо ноти, з яких складається наша пісня(сольмізація)

А зараз просольфеджуємо мелодію. (сольфеджування мелодії)

Ось ми і розучили мелодію пісні.

А тепер давайте визначимо (обведемо олівцем) в ній найнижчий звук і найвищий. (Найнищчий звук ре внизу, найвищий ре — вгорі) Перед вами лежать картки оцінювання. Хто справився з завданням, малює зелений кружечок, хто не зовсім -жовтийТак, ми розучили мелодію. Дякуємо принцесі Висоті за допомогу. Якби вона не розмістила звуки на лінійках і не записала їх нотами ми б не змогли вивчити мелодію.

Ну, що летимо далі (слайд 10)

Наступна зупинка місто Тривалівка Нас зустрічає принцеса Тривалість. Зараз ми дізнаємося, які ж тут мешкають звуки?

Гра “Відтвори ритм”

Це які звуки: короткі, а це- довгі.

На який склад ми промовляємо короткі звуки (ті-ті), а довгі (та)? Давайте проплескаємо вправу.

А наша вправа складається тільки з коротких звуків (ні), тільки з довгих (ні)

А з яких? (коротких і довгих) Так, вони чергуються. А як називається чергування коротких і довгих звуків у музиці пригадаємо, розгадавши ребус

(розгадування ребуса)

Яке слово в нас вийшло? (Ритм)

Що таке ритм? (чергування коротких і довгих звуків)

Так які звуки мешкають у цьому місті?

А принцеса Тривалість дуже любить виконувати ритмічні вправи і хоче дізнатися чи ми вміємо? Давайте виконаємо ось таку вправу.

Виконання ритмічних вправ (слайд 11)

1. Виходять парою: один плескає першу строчку по запису, інший — другу, плескаючи ритм вірша

Добрий день, добрий час

П I П I

Це зима прийшла до нас

А зараз виконаємо ще одну. (слайд 12) (показую).

Тепер ми усі разом її проплескаємо(слайд 13),

а тепер заграємо на інструментах.(слайд 14)

Вчитель - А які ж звуки короткі чи довгі у нашій пісні. (короткі і довгі) А зверніть увагу на запис у 3 такті. Там зустрічаються ще коротші звуки. Ми їх будемо промовляти на склад тірі-тірі. (плескають 3 такт)

Розбір ритмічного малюнку пісні і його відтворення.

усі разом;

по рядам

(Слідкую в кого як виходить. Розфарбовуємо кружечок.)

.

Вчитель З якими музичними звуками ми зустрілися в цьому місті? Дякуємо принцесі Тривалості за допомогу. Це вона визначила довжину звука, записала її і ми тепер знаємо у якому ритмі потрібно виконувати пісню.Мелодію вивчили, у якому ритмі її виконувати знаємо, можемо летіти далі. Але наша мандрівка ще буде тривати довго нам потрібно відпочити.

Фізкульхвилинка 1 і останню строчку буду виконувати я.

На раз - потрібно підтягнутись

На два-зігнутись, розігнутись

На три — в долоні три хлопки

і головою три кивки.

А на чотири — руки вгору,

на пять- легенько поплигатьна шість тихенько всім присісти

і у літак швиденько сісти

Ну, що летимо далі! (слайд 15)

Наступна зупинка місто ГолосівкаЦікаво з ким ми тут зустрінемось? Щось нікого не видно. Давайте поспіваємо.

Гра “Живий рояль”

(Виходять 8 учнів, роздаю їм картки з назвами нот. Співаємо звукоряд закритим ротом; вгору та вниз, називаючи ноти)

Давайте тихенько постукаємо по парті, а тепер сильніше, а ще сильніше. Ви звернули увагу, що чим голосніше ми стукали, тим більше сил нам доводилося докладати. Сила звучання і є гучністю. А у музиці сила звучання називається, як пригадайте? Поверніть свої картки (динаміка) Здається, хтось нас почув. Принцеса Гучність. А в неї ще є помічники, які теж мешкають у цьому місті: форте і піано (показую) Вони позначаються італійськими буквами. Форте — це голосно, піано-тихо. Якщо ми добавимо ось таку букву m (мецо), то це означає не дуже У вас у кожного на парті лежать картки з позначенням динамічних відтінків. Показую відтінки, а діти визначають (p f mp mf)

А тепер спробуємо заспівати наш звукоряд, змінюючи гучність ( p — f). (діти сідають)

А тепер давайте разом з принцесою Гучністю визначимо з якою силою звуку ми повинні заспівати нашу мелодію (Співаємо дуже голосно, дуже тихо, не дуже голосно) З якою динамікою краще виконати, як ви вважаєте виберіть картку і покажіть. Зверніть увагу на нотний запис. Композитор нам поставив динамічний відтінок угорі, перевірте чи вірно ви визначили. (Хто вірно виконав розфарбовує зеленим кольором кружечок, хто помилився-жовтим).

З якими музичними звуками ми зустрілися в цьому місті? Дякуємо принцесі Гучності за допомогу. Це вона допомогла нам визначити з якою силою звука ми повинні виконувати пісню.

Вчитель - Всі просто молодці! І мелодія гарно ллється, і ритм вірний, і динаміка.

Вирушаємо до останнього міста (слайд 16)

Зупинка місто ЗабарвлянкаЩось нікого не видно. А давайте поспіваємо нашу пісню зі словами. Під нотами у вас написаний текст, давайте його прочитаємо.

читаємо у ритмі;

співаємо зі словами усі разом.

А тепер пограємо в таку гру.

Заплющіть усі очі. До кого я підійду і торкнуся, той відкриває очі і виконує пісню, а ми не піддивляємося. Коли він замовкне, потрібно відгадати хто її співав

(граємо)

А тепер пограємо в таку гру «Відгадай інструмент» (слайд 17-20)

Діти, а як ви вгадували хто співав?(Знали кожного голос, а він у кожного різний)

А інструмент? ( звуки інсрументів також різні )

Так, у кожного голосу людини і звуку інструмента своє забарвлення.

А розфарбовує їх принц, якого зовуть, як? (Тембр)

В його місті живуть звуки інструментальні та вокальні. Коли ми співали пісню ми виконували її голосом-це вокальні звуки. А коли людина виконує на інструменті-це інструментальні. До нашої пісні ми добавимо супровід і заспіваємо.

Молодці, як красиво зазвучала наша мелодія. Подарунок готовий! Відлітаємо до Королеви! (Летять) (слайд 21)

Ну, що давайте подаруємо подарунок

(Виконання приспіву і 1-го куплету пісні учнями, які починали співати на початку уроку)

Мелодії дуже сподобався подарунок

А тепер привітаємо Королеву всі разом

(Виконання пісні “Кришталева зимонька”, яку вивчали на попередніх

уроках”)

Королеві дуже сподобалися наші вітання і вона хоче пригостити нас тортиком, але щоб його отримати потрібно дати відповіді на запитання. Працюємо парами — одне запитання на двох.

- Чергування коротких і довгих звуків — це... ? (ритм)

- Сила звуку-це...? (динаміка)

- Забарвлення звуку — це...? (тембр)

- Звуки, які відтворюються людиною на інструменті- це...? (інструментальні звуки)

- Звуки, які відтворюються голосом — це...? (вокальні)

- Форте це як...? (голосно)

- Піано...? (тихо)

- Музичні твори “Хмари пливуть” і “Музична скринька” написав композитор...?

- Пісня, яку ми подарували королеві, називалася, як...? (Гра)

Молодці, час повертатися додому (слайд 21)

VI. Підсумок уроку.

Учитель: Ось і закінчилась наша музична подорож до чарівної Країни Музики. Які ж вони- звуки музичної мови? З якими музичними звуками ми зустрічалися? (високими і низькими, короткими і довгими, тихими і гучними, вокальними і інструментальними)

А хто королева Музики? (Мелодія) А хто її друзі? (принцеса Висота, принцеса Тривалість, принцеса Гучність, принц Тембр.) Вони нам допомогли підготувати подарунок? Так! Висота, тривалість, гучність, тембр - це властивості музичного звука. Тепер ви будете знати що без них ми б не змогли розучити пісню.

Подивіться на свої картки оцінювання. Підніміть руку у кого тільки зелені кружечки. Ви отримуєте оцінку- бездоганно! В кого порівну-молодець, в кого більше жовтих — треба краще працювати

VII..Домашнє завдання: Розповісти своїм рідним про мандрівку.

VIII.Музичне прощання


Похожие работы:

«Социум в культуре (направленность, иерархия ценностей, статусно-ролевые иерархии) Субрегистр социума в культуре поддерживает прямые и обратные рекурсивные гетерофункциональные связи с субрегистром культуры в социуме, из чего следует, что направленность, иерархия ценностей и статусно-ролевые иерархии рекурсив...»

«А.А. Попов, генеральный директор АНО Открытое Образование, профессор ФИРО МОН РФ, доктор философских наук Методологические конструкции в структуре Открытого Образования (тезисный план) Введение. Открытое Образование как реализация "проекта некл...»

«Настоящие Правила приема разработаны в соответствии с Федеральным Законом Российской Федерации от 29.12.2012 №273-ФЗ "Об образовании в Российской Федерации", "Порядком приёма на обучение по дополнительным предпроф...»

«Результаты независимой оценки качества оказания услуг организациями культуры Тверской области В целях реализации Федерального закона от 21.07.2014 № 256-ФЗ "О внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации по вопросам проведения независимой оценки качества оказания услуг организация...»

«Практические задания и упражнения К теме 1 "Язык. Речь. Речевая деятельность" Приведите примеры искусственных знаковых систем.Определите, какие функции языка реализуются в следующих высказываниях:а) Боровая (вывеска на здании железнодорожной станции);б) Переучет (табличка на двери магазина);в)...»

«Заняття для старшої групи. Тема: Чарівна вишиванка. Мета: ознайомити дітей із цінною промисловою культурою – льон, як матеріалом для пошиття сорочок. Розкрити красу українських вишивок, багатство їх кольорів, різноманітність орнаментів, їх видів і форм; поглибити і розширити зна...»

«КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "ХАРКІВСЬКА ГІМНАЗІЯ №169 ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ" КОММУНАЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ "ХАРЬКОВСКАЯ ГИМНАЗИЯ №169ХАРЬКОВСКОГО ГОРОДСКОГО СОВЕТАХАРЬКОВСКОЙ ОБЛАСТИ" НАКАЗ 24.08.2016 м. Харків № 78 Про органі...»

«Краткий отчет о проведении Учебного курса "Поликультурное образование"1. Потребности целевой группы Развитие системы поликультурного образования является неотъемлемой частью общей стратегии культурного развития, которая исходит из необходимости сохранить социокультурную ситуацию плюрали...»

«НАВЧАЛЬНА (ПОЛЬОВА) ПРАКТИКА Навчальний процес, що реалізується в початковій школі, спирається на краєзнавчий матеріал, який вимагає від сучасного вчителя початкової школи глибоких знань про природу рідного краю, його історію, традиції. Саме дослідницько-практична діяльність формує а...»

«Министерство культуры Ростовской области Областной дом народного творчества "Методика работы с детьми дошкольного возраста" для руководителей хореографических коллективов г. Ростов-на-Дону, 2012 год Введение 4 Особенности развития детей дошкольн...»






















 
2017 www.li.i-docx.ru - «Бесплатная электронная библиотека - различные ресурсы»

Материалы этого сайта размещены для ознакомления, все права принадлежат их авторам.
Если Вы не согласны с тем, что Ваш материал размещён на этом сайте, пожалуйста, напишите нам, мы в течении 1-2 рабочих дней удалим его.